خرید و فروش انلاین بیت کوین به ریال در ایران خرید و فروش انلاین پرفکت مانی به ریال در ایران خرید و فروش انلاین وب مانی به ریال در ایران خرید و فروش انلاین payeer به ریال در ایران خرید و فروش انلاین لایت کوین به ریال در ایران خرید و فروش انلاین دوژکوین به ریال در ایران خرید و فروش انلاین Ethereum به ریال در ایران خرید و فروش انلاین dashcoin به ریال در ایران خرید و فروش انلاین wiredpay به ریال در ایران خرید و فروش انلاین yandexmoney به ریال در ایران خرید و فروش انلاین sberbank به ریال در ایران خرید و فروش انلاین namecoin به ریال در ایران خرید و فروش انلاین advcash به ریال در ایران خرید و فروش انلاین entromoney به ریال در ایران خرید و فروش انلاین zcash به ریال در ایران خرید و فروش انلاین lavapay به ریال در ایران خرید و فروش انلاین lisk به ریال در ایران خرید و فروش انلاین ethreum clssic به ریال در ایران خرید و فروش انلاین Augur به ریال در ایران خرید و فروش انلاین Clams به ریال در ایران خرید و فروش انلاین peercoin به ریال در ایران خرید و فروش انلاین Gnosis به ریال در ایران خرید و فروش انلاین Bytecoin به ریال در ایران خرید و فروش انلاین tether به ریال در ایران خرید و فروش انلاین monero به ریال در ایران خرید و فروش انلاین Golem به ریال در ایران خرید و فروش انلاین paxum به ریال در ایران خرید بیت کوین - خرید پرفکت مانی - خرید وب مانی خرید و فروش انلاین و اتوماتیک بیت کوین|پرفکت مانی|وب مانی|اتریوم و کل پول های الکترونیک در ایران

كد ساعت و تاريخ

تور دبی

كد ساعت و تاريخ

تور دبی
وضعیت سفارش ها در سایت ارزهای الکترونیک هادی : 

نوع سفارش ( خرید پرفکت مانی ) کد پیگیری فاکتور : 130656 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید دوژکوین ) کد پیگیری فاکتور : 128662 -  پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید پرفکت مانی ) کد پیگیری فاکتور : 128666 -  پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید وایرد پی ) کد پیگیری فاکتور : 128930 -  پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید وایرد پی ) کد پیگیری فاکتور : 128941 -  پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین ) کد پیگیری فاکتور : 130642 -  پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین ) کد پیگیری فاکتور : 130644 -  پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید یاندکس مانی) کد پیگیری فاکتور : 128993 -  پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 130642 - پرداخت شد 

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 129119 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 129186 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید وب مانی) کد پیگیری فاکتور : 129284 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 129446 - پرداخت شد

نوع سفارش ( فروش بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 132052 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 129515 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 129532 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید یاندکس مانی) کد پیگیری فاکتور : 129549 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 129689 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 129740 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید پرفکت مانی) کد پیگیری فاکتور : 130078 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید پرفکت مانی) کد پیگیری فاکتور : 130081 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید پرفکت مانی) کد پیگیری فاکتور : 130276 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید یاندکس مانی) کد پیگیری فاکتور : 130323 - پرداخت شد

نوع سفارش ( فروش بیت کوین) کد پیگیری فاکتور : 131270 - پرداخت شد

نوع سفارش ( خرید پاییر) کد پیگیری فاکتور : 132399 - پرداخت شد
ویژگی های سایت ارزهای الکترونیک هادی :

1 - انی و سریع و فوری و لحظه ای و اسان و اتوماتیک و انلاین 

2 - بدون کارمزد 3- پایین ترین قیمت

4 - امنیت خیلی بالا  5-  پشتیبانی انلاین در 24 ساعت شبانه روز  

6- درگاه پرداخت انلاین با پذیرش کلیه ی کارت های شتاب   

7- خرید و فروش نامحدود  8 -  خرید و فروش تمامی ارزهای الکترونیک  

9- تضمین و گارانتی 100% برگشت ارز در صورت عدم خدمات رسانی در 24 ساعت اینده

اسلاید شو

خرید و فروش انلاین و اتوماتیک بیت کوین|پرفکت مانی|وب مانی - صرافی هادی - مشکلات موجود برای تعریف گیاه-طبقه بندی حوزه رده بندی گیاهان-جالبترین گیاهان
سیستم های انلاین و مطمئن ما هر ارز الکترونیکی را به صورت خودکار به حساب های ارزی شما ارسال می کند.

مشکلات موجود برای تعریف


تعریف کلمه گیاه ازآنچه که ظاهرا" به نظر می رسد بسیار مشکل تراست. اگرچه گیــــاه شناسان محدوده رده بندی گیاهان را تعریف کرده اند ، مرزهای تعیین کننده اعضاء رده بندی گیاهان بسیار اختصاصی تر از تعریفات رایج " گیاه"است. ما گیاه را بعنوان یک موجود زنده یوکاریوت و دارای تعداد زیادی سلول تعریف می کنیم که عموما" فاقد اندامهای حسی یا حرکت ارادی بوده و در صورت رشد کامل دارای ریشه ، ساقه و برگ می باشند. اما از نظر گیاه شناسی فقط گیاه آوندی دارای ریشه ، ساقه وبرگ است. اما اگر منصفانه نگاه کنیم گیاهانی که ما هر روز با آنها مواجه هستیم ، گیاهان آوندی می باشند. 

img/daneshnameh_up/8/8c/leafs..jpg


تعریف دیگر گیاه که گسترده تر (فراگیرتر) می باشد، عبارت است از هرچیزی که فتواتوتروف می باشد- یعنی غذای خودش را از مواد خام غیر آلی و نور خورشید تولید کند. برای فردی که بر نقش خاصی که گیاهان در یک اکوسیستم بازی می کنند متمرکزشود این تعریف غیر منطقی نیست .اما در بین فتواتوتروپها ، پروکاریوتهایی ( پیش هسته) مخصوصا" باکتریهای فتواتوتروپ و سیانوفیتها وجود دارند. سیانوفیتها را گاهی اوقات ( به دلایل خوبی) جلبکهای سبز– آبی می نامند.در اینجا این مشکل بوجود می آید که بیشتر مردم از جمله گیاه شناسان قارچ خوراکی را گیاه می نامند اگرچه قارچ خوراکی اندام باردهی قارچ می باشد ( حوزه قارچها)، و اصلا" فتواتوتروپ نبوده، بلکه گندخوار( saprophytic) می باشد. و بیش از چند گونه گیاهان گل دار، قارچها و باکتریها وجود دارند که انگلی هستند. 

ما قادر به ارائه پاسخی مطمئن نیستیم. فهرست خصوصیاتی که حوزه رده بندی گیاهان را از سایر حوزه های زیست شناسی جدا می کند حد اقل یک تعریف فنی ارائه می کند اما این تعریف مورد پسند همگان قرار نمی گیرد. بنابراین تعریف اصطلاح گیاه همیشه به معنی بیشتر موجودات زنده طبقه بندی شده در محدوده رده بندی گیاهان می باشد. مثلا" اگر جلبکهای سبز به وضوح گیاهانی جزورده بندی گیاهان هستند، پس بیشترمردم اکثرخزه های دریایی را هم که جزئی از( حوزه آغازیان (هستند، جزو جلبک های سبز در نظر می گیرند. مشکل عدم وجود دقت  یا توافق که در تعریف گیاه وجود دارد یکی از گفته های مورد تفاهم است که اغلب در مقالات با آن مواجه هستیم از این قبیل : ... آوند چوبی یکی از دو بافت انتقال در گیاه است . بطور کلی تصور نمی شود این جمله به معنی تمامی گیاهان ، جلبکها با گیاهان گلدار باشد. به احتمال  بسیار زیاد باکتریها یا قارچها را به حساب نمی آورد. در واقع معمولا" بهتر است اینگونه تصور شود که این بحث فقط به گیاهان آوندی مربوط می شود ( ضرورتا" سرخسها ، مخروط زاها، گیاهان گلدار و تعدادی دیگر) مگر اینکه به صورتی متفاوت بیان شود( مثلا" ... در گیاهان آوندی و غیر آوندی اینگونه است ). The system of classification (see 
درسیستم طبقه بندی ( به طبقه بندی علمی مراجعه کنید) که توسط گیاه شناسان برای فهرست کردن موجودات زنده زمین بکار رفته، هزاران دانشمند روزانه ساعات بسیار زیادی وقت صرف کرده اند. درابداع این سیستم تلاش شده تا سیستمی طبیعی بوجود آید در حالیکه ارتباطات تکاملی بین کلیه گونه های مختلف را توصیف نماید ( از جمله مواردیکه فقط در فسیلها شناخته شده اند). گیاهان یکی از بخشهای این طبقه بندی هستند ودرتعریف گیاهان چه بصورت کلی وچه بصورت جزئی ، باید تعدادی منبع را درکلیه فعالیتهای علمی که برای تهیه یا ارائه اطلاعات درباره آنها انجام می شود، در این سیستم طبقه بندی لحاظ کنیم. 

برای گیاهان آنگونه که در حوزه رده بندی گیاهان تعریف شده اند به قسمت زیر نگاه کنید. 
 • برای جلبکها بطور کلی به جلبک رفته یا به جلبک دریائی مراجعه نمایید.
 • برای قارچهای خوراکی قارچهای خوراکی یا قارچ مراجعه کنید.
 • برای گیاهان غیر آوندی بطور کلی به گیاه غیر آوندی نگاه کنید.
 • برای گیاهان آوندی بطور کلی به گیاه آوندی مراجعه کنید.
 • برای گیاهان مخروطی بهPinophyta یا gymnosperms نگاه کنید.
 • برای گیاهان گلدار به angiosperms نگاه کنید.


گیاهان تقریباٌ در همه جای گیتی می رویند گلها علفها و درختان را تقریباٌ هر روزه می بینیم. گیاهان همچنین بر فراز کوههای بلند در اقیانوس ها در بسیاری از بیابانها و در نواحی قطبی می رویند. بدون گیاهان، آدمیان و جانوران نمی توانستند در کره زمین زندگی کنند. آدمی بدون هوا یا خوراک نمی تواند زندگی کند و همچنین بدون گیاهان نمی تواند زنده بماند. اکسیژن موجود در هوا که تنفس می کنیم از گیاهان فراهم می آید. خوراکی که می خوریم نیز از گیاهان یا از جانوران گیاه خوار بدست می آید. 
در خانه سازی و بسیاری از چیزهای سودمند را از کنده و تخته و الوار درختان و خیلی از پوشاکهای ما از الیاف گیاهی از قبیل پنبه فراهم می گردد. 

دانشمندان عقیده دارند که بیش از 350000 گونه و نوع گیاه شناخته شده اما هنوز بسیاری از گیاهان ناشناخته مانده است. کوچکترین گیاه دیاتوم می باشد که تنها با میکروسکوپ می توان آن را دید حتی ممکن است یک قطره آب بیش از 500 دیاتوم در خود شناور داشته باشد. 

بزرگترین گیاه زنده دنیا درخت سکویا در کالیفرنیا می باشد که بیش از 90 متر بلندی و بیش از 9 متر پهنا دارد. 

برخی از درختان در کالیفرنیا هستند که عمر 4000 تا 5000 ساله دارند. دانشمندان همه موجودات زنده را به دو گروه اصلی و عمده تقسیم کرده اند. 

به بیان دیگر می توان گفت که فرق عمده میان گیاهان و جانوران آن است که گیاهان در جایی ثابت هستند در حالی که تقریباٌ همه جانوران با نیرو و اراده خود حرکت می کنند. 

بیشتر گیاهان خوراک خود را از هوا نور خورشید و آب می گیرند. جانوران نمی توانند برای خود خوراک بسازند. از این رو گیاهان یا جانوران گیاهخوار را می خورند. پایه و اساس واحد اصلی و آجر ساختمان موجود زنده یاخته یا سلول می باشد و از این جهت گیاه و جانور با هم تفاوت دارند زیرا بیشتر گیاهان سلول های دیواره ای کلفت حاوی ماده ای بنام سلولز دارند یاخته های جانوری ماده سلولز ندارد. 

img/daneshnameh_up/9/9f/trees.jpg


برخی چیزهای زنده که به نظر می رسد به خانواده و قلمرو گیاهان و جانوران وابسته نیستند. و این موجود تک یاخته ارگانیزم های شامل باکتری و اشکال دیگر زندگی است که تنها با میکروسکوپ قابل دیدن است. بیشتر دانشمندان عقیده دارند که به خانواده خود وابسته هستند یعنی موجودی که نه گیاه است و نه جانور. 

از گیاهان برای آدمی خوراک، پوشاک، پناهگاه یعنی مهمترین نیازهایشان فراهم می شود. بسیاری از ما ازداروهایی که از گیاهان ساخته می شود یا مستقیماٌ از خود گیاهان دارویی است سود می جوییم. بعلاوه از گیاهان در مصارف زیبا سازی و لذت بخش کردن زندگی سود جسته می شود. 

طبقه بندی حوزه رده بندی گیاهان


منشاء کلیه موجودات زنده متعلق به حــــــــــوزه گیاهان ، گروهی به نام جلبک سبز است که اشکـــال باقی مانده آن (paraphyletic) بوده وبصورت انواع گوناگونی در این قسمت یا درمیان آغازیان وجود دارند.جلبکهای سبز دارای کلروپلاستهایی هستند که در بر گیرنده کلروفیل a و bb می باشند که بوسیله غشاهای دولایه به هم متصل هستند و دارای انواع گوناگونی تاژکدار، انبوه زی ، میله ای و حتی چند سلولی  ابتدایی می باشند .بسیاری از آنها عمدتا" هاپلوئید ( تک لاد) هستند اما بقیه ، بین گونه های هاپلوئید و دیپلوئید ( دولاد) که گامتوفیت و اسپروفیت نامیده می شوند دارای تناوب نسل می باشند. 
در مرحله ای از دوران پالئوزوئیک گیاهان پیچیده و چند سلولی(رویان رستها ) بر روی زمین نمایان شدند. در این گونه های اولیه جدید ، گامتوفیت و اسپروفیت از نظر شکل و عملکرد بسیار متفاوت بودند ، اسپروفیت کوچک باقی ماند و در کل زندگی کوتاه خود وابسته به والد خود بود. گروههای موجود در این ساختار مشترکا" خزه ها نامیده می شوند. از جمله: 
 • دسته Bryophyta( خزه ها)
 • دسته Anthocerotophyta ( علف شاخی)
 • دسته Hepaticophyta( هپاتیکها)

تمامی این گونه ها کوچک بوده و محدود به محیطهای مرطوب می باشند و برای تولید هاگ وابسته به آب هستند. در دوران سیلورین ، رویان رستهای جدیدی نمایان شدند که در اثر سازگاری امکان غلبه بر این موانع را که در دوران دونین دستخوش پرتوش سازگاری گسترده ای شدند پیدا کردند. این گروهها معمولا" دارای کوتیکول هستند که در برابرخشکیدگی مقاوم می باشند و بافت آوندی که آب را سرتاسرگیاه منتقل می کند که به همین علت آنها را گیاهان آوندی می نامند. 
 • دسته Lycophyta ( گرگ پاها)
 • دسته Sphenophyta( دم اسبی)
 • دسته Psilophyta (سرخسهای ماهوتی)
 • دسته Ophioglossophyta ( لاله آلپی و سرخسهای تاکی)
 • دستهPterophyta ( سرخسها)

گیاهان آوندی هم زیر گروهی ازاسپرماتوفیتها یا گیاهان دانه دار هستند که تا آخردوران پالئوزوئیک متنوع شدند. دراین گونـــــه ها گامتوفیت کاملا" کاهش یافت و اسپروفیت درون پوششی به نام دانه که در والد آنها بوجود می آید شروع به زیستن نمودند. اسپرماتوفیتها عبارتند از: 

 • دسته Cycadophyta ( سرخس نخلی)
 • دسته Ginkgophyta ( درخت گینگکو)
 • دسته Pinophyta ( مخروط زاها ، گیاهان مخروطی )
 • دسته Gnetophyta (Gnetae)
 • دسته Magnoliophyta ( گیاهان گلدار ، آنتوفیتا)
این دسته ها به دو گروه بازدانگان ( بی دانه ها ؛ چهار دسته اول) و گیاهان گلدار یا angiosperms تقسیم می شوند. پنجمین دسته فوق آخرین گروه عمده گیاهان است که در دوران ژوراسیک بوجود آمده و به سرعت در بیشتر زیبومه ها گسترده شدند. 

رده های گیاهان


ممکن است بخواهیم علاوه بر طبقه بندی علمی گیاهان یا روشهای مردم پسند تر براساس این سیستم ، به طبقه بندی گیاهان با روشهای متفاوت دیگری بپردازیم که در ذیل به بررسی برخی از آنها می پردازیم: 
ممکن است گیاهان بر مبنای الگوهای رشد فصلی اشان مرتب شوند. البته گیاهان ساده مثل جلبکها دوران زندگی کوتاهی دارند و اصطلاحهای زیر در مورد آنها بکار نمی رود اما جمعیت جلبکها عموما" فصلی هستند. 
 • سالانه : زندگی و تولید مثل در یک فصل رشد و نمو.
 • دوسالانه : زندگی در دو فصل رشد و نمو ؛ تولید مثل معمولا" در سال دوم
 • چند ساله : زندگی در سالهای رشد نمو طولانی ؛ ادامه به تولید مثل در یک مرحله
گیاهان آوندی یا herbaceous ( غیر چوبی ) هستند ویا چوبی. گیاه چوبی ممکن است درختانی باشند با یک یا چند تنه و شاخه که روی زمین بوجود می آیند ویا درختچه هایی باشند بدون تنه ، با شاخه هایی که نزدیک سطح زمین قرار دارند. 
همچنین ممکن است گیاهان بر اساس چگونگی کاربردشان طبقه بندی شوند.گیاهان غذایی از جمله میوه ها ، سبزیجات ، گیاهان دارویی و ادویه ها می باشند. 

اطلاعات عمومی گیاهان


میزان رشد یک گیاه عادی 75-20 میکرو متر در هر ساعت می باشد. 

همچنین ببینید


 • درختان
 • biota
 • گیاه شناسی
 • گل ها
 • میوه ها
 • گیاه داروئی
 • فهرست میوه ها
 • درختان میوه
 • فهرست گلها
 • فهرست سبزیجات
 • سبزیجات

گیاه

گیاه موجود زنده ای است كه از فرایند فتوسنتز استفاده می کند. فرایندی كه در آن انرژی ناشی از نور خورشید به انرژی شیمیایی (غذا) تبدیل می شود. گیاهان در كف شبكه غذایی هستند. آنها آتوتروف (یا تولید كنندگان- موجودات زنده ای كه غذای خودشان را می سازند) هستند.  گیاهان از نظر اندازه، شكل و نوع محیطی كه در آن زندگی می كنند بسیار با هم متفاوتند.

ساختمان و كاركرد

ریشه ها گیاه را در زمین محكم می كنند و آب و مواد مغذی معدنی را از زمین جذب می كنند. برگ ها حاوی كلروپلاست هستند كه در آنها فتوسنتز رخ می دهد. دی اكسید كربن از منافذ داخل برگ ها جذب می شود و اكسیژن به عنوان محصول فرعی فتوسنتز تولید و آزاد می شود. سلول های گیاهی یك دیواره سلولی سلولزی محافظ دارند (برخلاف سلول های جانوری كه فاقد سلولز هستند).

در زیر ساختمان خارجی یك گیاه گلدار را می بینید. 

ساختمان گیاه 

زاویه شاخه یا برگ با محوری (ساقه) كه شاخه یا برگ از آن خارج می شود (axil): زاویه بین طرف بالاتر ساقه با یك برگ، شاخه یا ساقه برگ (دمبرگ)

جوانه روییده در كنار گیاه: جوانه ای كه در میان زاویه شاخه با محوری كه شاخه از آن خارج می شود (ساقه) ایجاد می شود.

جوانه واقع در رأس: جوانه ای كه در نوك ساقه واقع شده. جوانه های واقع در نوك بافت های مخصوصی دارند كه منطقه رشد فعال نوك ریشه (apical (meristem  نامیده می شود و حاوی سلول هایی است كه می تواند به میزان نامحدود و نامعینی تقسیم شود.

گل: واحد مولد (تولیدمثل) یك گیاه گلدار است.

پایه گل: ساختاری كه تكیه گاه گل است.

گره (غده): بخشی از ساقه یك گیاه كه از آن یك برگ،‌ شاخه یا ریشه هوایی رشد می كند. همه گیاهان گره های زیادی دارند.

میان گره: منطقه ای از ساقه بین هر دو گره مجاور.

ساقه: (محور هم نامیده می شود) تكیه گاه اصلی گیاه است.

انشعاب (شاخه) كناری: یك انشعاب از ساقه یك گیاه.

برگ: بخشی از گیاه كه از یك گره (غده) در ساقه به خارج رشد می كند. بیشتر برگ ها مسطح هستند و حاوی كلروپلاستند. وظیفه اصلی آنها تبدیل انرژی نور خورشید به انرژی شیمیایی (غذا) از میان فرایند فتوسنتز است.

دمبرگ (ساقه برگ): پایه یك برگ است كه برگ را به گیاه وصل می كند.

ریشه: ریشه ساختاری از یك گیاه است كه آب و غذا را از خاك به دست می آورد، انرژی را ذخیره می كند و تكیه گاه گیاه است. بیشتر ریشه ها از زیر زمین رشد می  كنند.

ریشه اصلی: ریشه اصلی به طور مستقیم از زیر گیاه ادامه یافته.

كلاه ریشه: ساختاری در انتهاهای (نوك) ریشه ها. كلاه ریشه، منطقه رشد فعال نوك ریشه را می پوشاند و از آن محافظت می كند.


این درخت، نوع بسیار عجیبی از درختان همیشه سبز به شمار می‌آید. ساقه‌های بلند آن با برگ‌های خار‌مانندی پوشیده شده است که آن قدر سفت و تیز هستند که حتی گفته می‌شود پرنده‌ها نیز نمی‌توانند روی آن‌ها بنشینند. برخی از نمونه‌های این درخت تا ۶۰ متر ارتفاع دارند و قطر تنه آن‌ها به ۲ متر می‌رسد و می‌توانند هزاران سال عمر کنند. دانشمندان بر این عقیده‌اند که مناطق پوشیده شده با این نوع درختان و عمر آن‌ها با زمان سکنی‌گزینی قبایل سرخپوش در شیلی همزمانی دارد. به عبارت دیگر، این فرضیه بر این باور است که این قبایل سرخپوستان در آمریکای جنوبی، خود عمدا این درختان را با استفاده از میوه‌هایشان پرورش داده‌اند. این میوه‌های که بین ۲ تا ۳ کیلو وزن دارند، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دانه بزرگ ۴ یا ۵ سانتیمتری را در خود جای داده‌اند که مزه دانه کاج می‌دهند. معمای میمون معمای میمون معمای میمون

۲- ژنرال شرمن، پارک ملی سکویا، کالیفرنیا، ایالات متحده

این درخت سکویای غول پیکر با ۸۴ متر ارتفاع که در یک پارک ملی در شمال ایالت کالیفرنیا واقع است، نام و یا لقب خود را نیز دارد. به افتخار با استعدادترین ژنرال در جنگ داخلی آمریکا، این درخت شرمن نام‌گذاری شده است. قطر بخش پایینی تنه این غول، ۱۱ متر است و از نظر بیشترین حجم چوب،  با داشتن ۱۵۰۰ متر مکعب چوب، بزرگترین درخت جهان محسوب می‌شود. دانشمندان معتفدند که این درخت در زمان قبل از تولد حضرت مسیح به وجود آمده و عمر آن را ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ سال تخمین می‌زنند. ژنرال شرمن سکویا ژنرال شرمن سکویا

۳- متوسلاح، وایت مانتینز (White Mountains)، کالیفرنیا، ایالات متحده

در همان ایالت کالیفرنیا، می‌توان کهنسال ترین درخت جهان را نیز یافت. براساس محاسبات و تخمین دانشمندان، این درخت کاج که نامش را از پدربزرگ حضرت نوح (ع) به روایت انجیل گرفته اند در سال ۲۱۶۸ میلادی ۶۰۰۰ سالگی خود را جشن خواهد گرفت. اگرچه،  پیدا کردن این درخت کار چندان آسانی نیست! محل دقیق آن را تنها جنگل‌بانان منطقه می‌دانند و دیگران تنها باید حدس بزنند که کدام یک از آن کاج‌های غول‌پیکر، متوسلاح است. متوسلاح

۴- نراد بزرگ، پارک مک میلان، جزیره ونکوور، کانادا

این درختان نراد، یکی دیگر از اعضای بزرگ خانواده کاج‌ها، در جزیره ونکوور در استان بریتیش کلمبیای کانادا یافت می‌شوند. تنه درختان نحیف و لاغر این گونه از نراد، تا ۱۰۰ متر ارتفاع دارند و قطر آن‌ها به ۹ متر می‌رسد! اگرچه، به نظر می‌رسد تمامی درختان این جزیره به شکل غیر معمولی رشد کرده‌اند. تمامی درختان کاج و یا برگریز این جزیره چندین برابر اندازه همسانانشان در سرزمین اصلی کانادا رشد کرده‌اند. گفته می‌شود که آب‌ و‌ هوای ملایم و مرطوب این جزیره دلیل این رشد بیش از حد بوده است. نراد بزرگ

۵- گیاهان حشره‌خوار، باغ‌های گیاه‌شناسی سرتاسر جهان

تعداد بیشماری از انواع گیاهان گوشتخوار در سرتاسر جهان وجود دارند. نقطه اشتراک تمامی این گیاهان، طریقه شکارشان است. حشرات که فریب بوی شیرین گیاه را خورده‌اند، درون آن می‌روند که پر از نوعی مایع است و تا ابد نیز همان‌جا می‌مانند. این حشرات آرام آرام تجزیه شده و اجزا بدنشان، مواد غذایی مورد نیاز گیاه قاتل(!) را فراهم می‌کنند. این دست گیاهان در اکثر گلخانه‌ها یا باغ‌های گیاه‌شناسی جهان یافت می‌شوند. اما، زیستگاه طبیعی آن‌ها عموما استپ‌ها و تالاب‌های استوایی و مناطق پایین خط استواست. گیاه گوشتخوار

۶- رافلزیا، اندونزی، مالزی و فیلیپین

این گیاهان غول‌پیکر که قطرشان چندین متر است و وزنشان تا ۱۰ کیلوگرم نیز می‌رسد، اولین بار در جزیره سوماترا کشف شدند. در حقیقت، گل این گیاه، یک گل است و هیچ ساقه، ریشه یا برگی ندارد! رافلزیا در تمام طول زندگیش، زندگی انگلی دارد و از میزبان خود که عمدتا گیاه پیچک استوایی (لیانا) است، تغذیه می‌کند. تلاش‌ برای تولید و رشد این گیاه در باغ‌های گیاه‌شناسی به ندرت به نتیجه می‌رسند و بیشتر برای مقاصد علمی محض هستند. دلیل این امر هم این است که از زمان کاشت دانه تا جوانه زدن ۳ تا ۴ سال طول می‌شد و یک سال و نیم دیگر نیز زمان لازم است تا این گل که بوی گوشت گندیده می‌دهد، کاملا شکوفا شود. در نهایت نیز عمر این گل تنها ۲ تا ۳ روز است! رافلزیا رافلزیا

۷- نیلوفر آبی ویکتوریا، باغ‌های کیو در لندن و باغ گیاه‌شناسی نیویورک

این گونه از نیلوفر آبی که به افتخار ملکه ویکتوریا نام‌گذاری شده است، اصالتا به آب‌های کم‌عمق آمازون تعلق دارد. ولی سال‌هاست که در باغ‌های گیاه‌شناسی عظیم بریتانیا و ایالات متحده به زندگی خود ادامه داده است. قطر برخی از برگ‌های این گیاه به ۳ متر می‌رسد و وزنی در حدود ۴۰ کیلوگرم دارند! جالب است بدانیم که گل‌های بزرگ این گیاه که گاهی تا نیمی از قطر برگ‌ها را اشغال می‌کنند، در روز اول شکوفا شدن کاملا سفید هستند. اما، در طول شب ته‌رگه‌ای از رنگ صورتی به خود می‌گیرند. نیلوفر آبی ویکتوریا نیلوفر آبی ویکتوریا

۸- درخت بامیان هندی، هند، سریلانکا، منطقه کارائیپ

این درخت، با ظاهری عجیب که انگار از کابوس به جهان واقیعت منتقل شده است، به راحتی قابل شناسایی است؛ ظاهری که ممکن اسن شبیه به هیولای فضایی درخت‌مانندی باشد که با بازوچه‌های متعدد به ساکنین زمین حمله کرده است! این درخت با تاجی از شاخه‌هایی که بیشتر شبیه به ریشه‌های درختان هستند و به جای زمین، در آسمان جای گرفته‌اند، مساحتی در حدود چند هکتار را اشغال می‌کند. اما اگر از حق نگذریم، از نمای نزدیک‌تر، شاخه‌های تابدار این درخت، آن‌قدرها هم شبیه بازوچه‌های یک اختاپوس قضایی عظیم‌الجثه نیستند.

۹- درخت بودا، بودگایا، هند

این درخت که احتمالا مورد احترام‌ترین درخت هند است و بیشترین میزان بازدید را دارد، در معبد بودایی ماهابودی در استان بیهار هند واقع شده است. بنابر افسانه‌ها، شاهپوری به نام سیذارتا در زیر سایه این درخت به فرزانگی رسید و به بودا بدل شد. البته، باید بگوییم که این درخت، دقیقا همان درخت اصلی نیست. بلکه، یکی از نوادگان آن است. براساس رسوم و سنن بودایی، در حیطه هر جایگاه مقدسی، باید درختی مشابه به این وجود داشته باشد. درخت بودا درخت بودا درخت بودا